Pairi Daiza opende de deuren voor het eerst in 1994. Deze zaterdag 31 maart zal het Park dus haar 25ste seizoen ingaan. In die 25 seizoenen is de tuin veel groter geworden en huisvest men nu fauna en flora van over de hele wereld. Er zijn ondertussen meer dan 7.000 dieren van 600 verschillende diersoorten op een domein van 65 hectaren terug te vinden.
De verwachtingen van de bezoekers zijn ook meegegroeid. Men wilt nu leren, ontdekken en versteld staan en elke keer opnieuw nieuwe dingen beleven. Daarom, stelt Pairi Daiza in 2018 een ‘bezoekersbelevenis 2.0’ voor.
Een unieke verlichting voor unieke belevenissen
Deze winter werden niet minder dan 450 lichtpunten geïnstalleerd in de verschillende werelden van Pairi Daiza. Een volledig unieke installatie. De lichtpalen werden ontworpen zodat ze zich helemaal integreren in het landschap en de natuurlijke verlichting van de maan zo goed mogelijk nabootsen voor het comfort van bezoekers en dieren. Vanuit diezelfde plaatsen worden vanaf nu ook gebouwen en bomen verlicht op een traject van 7km.
Maar, zeg niet zo maar lichtpalen…
Zachte muziek en geluiden van de natuur uitzenden, alsook dienen als wifi verdelers, dat kan allemaal met deze op maat gemaakte en unieke ontwikkeling van het Belgisch bedrijf Schreder, wereldleider is stadsverlichting. Vanaf dit jaar kan men in Pairi Daiza de dieren dus ook ’s nachts komen observeren zonder ze te storen!
Op de hoofdwegen in Pairi Daiza werd er deze winter een optische vezel geïnstalleerd. Dit maakt het mogelijk om een uitgebreid informaticasysteem uit te werken voor onze bezoekers. Op termijn zullen bezoekers zo extra en interactieve informatie (onder andere voor pedagogische informatie) voor spektakels en ontdekkingen tijdens hun wandelingen door het Park kunnen verkrijgen.
Pairi Daiza onder het maanlicht dat is:
langere openingsuren
Pairi Daiza blijft dit jaar meer dan 100 dagen open tot 21u (weekends en feestdagen van eind april tot eind september en tijdens Halloween) of 23u (op vrijdagen en zaterdagen in juli en augustus).
Nieuwe belevingen om het leven van de dieren te ontdekken
De teams van Pairi Daiza hebben deze winter extra hun handen uit de mouwen gestoken om nieuwe activiteiten te ontwikkelen met hun dieren. Voor het welzijn van de bewoners enerzijds, omdat beweging en ontdekking ook voor dieren goed is. Anderzijds, om de dorst naar kennis over diersoorten van de bezoekers te lessen.
Een aantal van de nieuwigheden zijn:
Tuinen in verandering
Ook de planten en de bloemen zien er bij elk seizoen helemaal anders uit, dit jaar ontwikkelden de teams projecten rond seizoensgebonden tuinarchitectuur.
Animaties naargelang de seizoenen
Om van ieder bezoek een unieke ervaring te maken vermenigvuldigd Pairi Daiza dit seizoen de animaties. Happy Nest om de lente te vieren, het Kleurenfeest, het Zomerfeest, Halloween, enz. Het creatief en artistiek team zet dit jaar de bloemetjes buiten met artiesten en kunstenaars van over de hele wereld.
Vanaf opening, op zaterdag 31 maart : Happy Nest ! Belgische en Franse kunstenaars creëerden voor de gelegenheid gigantische nesten. Hangnest, cocon nest, gehaakt nest, farniente nest, zacht nest, buidelnest,… artistieke installaties die het minutieus werk van de dieren uitvergroten! Leg er u gerust even bij neer! Eieren (klein en groot) en de duizenden tulpen zullen de lokroep van de Lente ook niet missen.
Halloween gaat dit jaar verlengd door ! Op algemene aanvraag wordt Halloween dit jaar 9 dagen lang gevierd (i.p.v. 7 in 2017). Wie origineel uit de hoek wil komen, kan nu al beginnen denken aan een gepast kostuum!
Een vuurtoren in Cambron-sur-Mer
Deze lente huldigt Pairi Daiza haar vuurtoren op het strand van Cambron-sur-Mer in. Deze nieuwe architecturale parel van 16m hoog biedt een volledig nieuw perspectief op het park en op de zeehonden en pinguïns die hun intrek hebben genomen op het strand van Pairi Daiza. Een echte vuurtoren met dat tikkeltje meer… weinig andere vuurtorens dienen namelijk ook als verblijf voor zeehonden!
De volledig gerenoveerde Oasis en droge serre
Verscheidene installaties werden deze winter volledig onder handen genomen. De Oasis (7.000 m2) en de droge serre kregen een volledige make-over en verwachten dit seizoen een reeks nieuwe bewoners; waaronder vogels (kolibries, neushoornvogels, zilverneushoornvogel, grote Beo’s), knaagdieren (chinchilla’s), reuzenvleermuizen, de dwergzijdeaapjes, de aldabra-reuzenschildpadden, de nevelpanter,…
Pairi Daiza vs. het uitsterven van diersoorten
Volgens een onderzoek dat in juli 2017 gepubliceerd werd door Amerikaanse en Mexicaanse onderzoekers in “Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS), ondergaat de Aarde vandaag de zesde massa-extinctie van dieren uit haar geschiedenis. Een “biologische vernietiging” die zich niet meer voorgedaan heeft… sinds het uitsterven van de dinosaurussen 66 miljoen jaar geleden! De wetenschappers die de evolutie van 27.600 diersoorten (zoogdieren, vogels, reptielen en amfibieën die op de vijf continenten voorkomen) analyseren, stelden het volgende vast: 32% van de gewervelde dieren zien hun populaties vandaag afnemen aan een tomeloos tempo (de helft van de diersoorten zou over 40 jaar uitgestorven kunnen zijn), en 40% van de zoogdieren zag hun verspreidingsgebied met 80% afnemen sinds het begin van de 20ste eeuw.
Gezien deze dramatische situatie blijven de beschermings- en kweekprogramma’s van Parken en Dierentuinen meer dan ooit van enorm groot belang. Voor extreem bedreigde soorten vormt dit soms de enige garantie op overleving.
In 2018 neemt Pairi Daiza en haar verzorgers opnieuw actief deel aan een vijftigtal Europese programma’s, onder leiding van de EAZA (European Association of Zoos and Aquaria). Nieuwe bedreigde diersoorten zijn reeds aangekomen in het Park of worden in de loop van het seizoen verwacht. We verwachten eveneens enkele nieuwe baby’s.
Nieuwkomers
Lang verwachtte geboortes en… aankomsten
Voortplanting is in het dierenrijk een ontegensprekelijk bewijs van het algemeen welzijn van dieren. Elke zwangerschap is voor bedreigde diersoorten bovendien een stap vooruit in de opgezette kweek- en beschermingsprogramma’s en is een ongelooflijke beloning voor het harde werk van al de verzorgers in het Park.
Sinta en Gempa (de toekomstige papa) zijn afkomstig uit de dierentuinen van Stuttgart (Duitsland) en Praag (Tsjechische Republiek) en kwamen in 2016 aan in Pairi Daiza. Dit koppel werd samengesteld op basis van hun reacties op videobeelden van elkaar. Ze zagen elkaar voor het eerst in Pairi Daiza. Sinta is 23 jaar oud en heeft tot nog toe nog geen nakomelingen ter wereld gebracht. Men had niet verwacht dat er zo snel een nakomeling zou kunnen komen. Gempa heeft namelijk ontzettend veel geduld aan de dag moeten leggen om het hart van Sinta voor zich te winnen…
Andere, minder bedreigde diersoorten, maken eveneens hun opwachting in Pairi Daiza voor het vijfentwintigste seizoen. Het gaat hier om Vosmangoesten, Azara’s agoeties, Blauwschapen, Chinchilla’s, Lyles Vleerhonden (vleermuizen), stokstaartjes, witgezichtsaki’s,… Maar eveneens verschillende soorten Paradijsvogels en Japanse Makaken, die van jacuzzi’s kunnen genieten in hun nieuwe territorium!
Er werden ook baby’s geteld bij onze familie Sitatoenga’s (antilopen), Naakte Molratten, Franjeapen, Ringstaartmaki’s, …
Dinosaurussen, je moet het zien om te geloven
Paleontologen hebben er niet allemaal dezelfde verklaring voor, maar één ding is zeker: de verdwijning van de dinosaurussen op onze planeet, ongeveer 63 miljoen jaar geleden, was de vijfde massa-extinctie van diersoorten uit onze geschiedenis.
In 2018 stelt Pairi Daiza een grote Dinosaurus Expo voor, gemaakt door Billing Production (Texas, VS). Veertien indrukwekkende geanimeerde dinosaurussen (Tyrannosaurus, Brontosaurus, …) van enkele meters hoog zullen voor het eerst te bezichtigen zijn in België. Een unieke kans om veel te weten te komen over deze prehistorische heersers van onze planeet. Fascinerend voor jong en oud!